This product is sold 380 €
| Reference | C-853 |
|---|---|
| Class | Accessories and firebacks |
| Type | ANTIQUE FIREBACK, CAST IRON FIRE-BACK |
| Style | LOUIS XVI |
| Period | XIXth C. |
| Material | CAST IRON |
| Height | 21.65 in |
| Width | 22.05 in |
| Depth | 0.39 in |
Description
Cherry red marble fireplace Pyrenees-called "birdseye" Haussemannienne period from the Place Bellecour in Lyon, his decorative vocabulary, the material chosen and the quality of his work reflect the splendor of this period.